Podróże i Wakacje

Inne religie w Indiach

Off 9

W Indiach (wraz z Nepalem) mieszka blisko 910 milionów wyznawców hinduizmu. Oprócz tej religii ten wielki kraj ma także wyznawców buddyzmu (około 2 % populacji), 100 milionów mieszkańców Indii to wyznawcy islamu, 4 miliony dżinizmu, 24 miliony to chrześcijanie, a oprócz tych religii są także i inne.
Buddyzm ? to raczej system filozoficzno ? etyczny niż religia w pełnym tego słowa rozumieniu. Powstał około pół tysiąca lat przed nasza erą stworzony przez Siddhartha Gautama, który był synem władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. System ten opiera się na tak zwanych Czterech Szlachetnych Prawdach i Ośmiorakiej Ścieżce prowadzącej do pozbycia się cierpienia. ( Pierwsza Szlachetna Prawda (oczywiście upraszczając) głosi, że praktycznie wszystko jest cierpieniem; Druga Szlachetna Prawda głosi, że przyczyną cierpienia jest pragnienie; Trzecia Szlachetna Prawda mówi o Ustaniu Cierpienia przez wyrzeczenie się pragnienia; Czwarta Szlachetna Prawda jest o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia). Samo słowo Budda oznacza tyle, co ?przebudzony? i takie imię obrał sobie twórca tego systemu. Wiele elementów buddyzmu miało ogromny wpływ na religię hinduistyczną.
Dżinizm to system filozoficzno ? etyczny, który narodził się w Indiach w ósmym wieku przed naszą erą a jego główne założenia są następujące: powstrzymanie się od zadawania cierpienia wszelkim żyjącym istotom; powstrzymanie się od kłamania, kradzieży, cudzołóstwa, od posiadania zbędnej własności. Wyznawcy tej religii wierzą ponad to, że świat nigdy nie powstał i nigdy się nie skończy, a przechodzi on przez wznoszące się lub opadające cykle.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Agroturystyka Świeradów Zdrój

    Noclegi wypoczynkowe w miejscowości Świeradów Zdrój Zbliża się okres wakacyjny, a z nim wyjazdy, co powoduje potrzebę znalezienia noclegu. W miejscowości Świeradów Zdrój możemy znaleźć miejsca noclegowe w warunkach zbliżonych do wiejskich. Takie oto warunki pozwolą nam oddalić się nam myśleniem od warunków miastowych, dzięki czemu będziemy mogli się rozluźnić. Agroturystyka Świeradów Zdrój jest bardzo…

  • Wycieczka do Budapesztu

    Wycieczka do Budapesztu Budapeszt to przepiękne, majestatyczne miasto nad brzegiem Dunaju. Liczne zabytki oraz spora baza gastronomiczna, zachęcają turystów z całego świata do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Wycieczka do Budapesztu jest łatwa do zorganizowania. Z Polski można się tam dostać stosunkowo szybko pociągiem, który jedzie m.in. przez Bratysławę, więc po drodze można dodatkowo zwiedzić inne…